Мої наробки

Філіп`юк Лариса Миколаївна,
учитель української мови та літератури
Маріупольської СШ№46
Майстер-клас до уроку української літератури в 11 класі.


 Уроки літератури рідного краю – Маріуполя.
Мета уроків літератури рідного краю- осягнення учнями глибинної сутності спадщини митців свого краю, космосу духу земляків, реалій дійсності, сприйняття й поціновування їхнього художнього набутку, плекання почуття гордості за творчих людей, славних краян.

Завданнями уроків літератури рідного краю є:

• поглиблювати відомості про життя та творчість митців даної місцевості;

• розвивати інтерес до їхнього творчого доробку та спадщини;

• виробляти особистісне ставлення до літератури рідного краю, розвиваючи вміння висловлювати свої думки про автора твору, героїв, художні образи;

• прищеплювати високі естетичні смаки, виховувати почуття прекрасного, вміння насолоджуватися художнім твором;

• виявляти нахили, смаки, здібності учнів, сприяти їхньому розвитку, виховувати юних поетів-аматорів;

• поглиблювати знання про історію рідного краю, його найвидатніших діячів культури та мистецтва;

• розвивати логічне та образне мислення, культуру мовлення та читання;

• виробляти вміння вести діалог і полілог у парі, групі, будувати монологічне висловлювання, вступати в дискусію з проблемних питань твору, узагальнювати, систематизувати знання та робити висновки;            

• плекати працелюбність, милосердя, гуманне ставлення до людини, природи тощо;

• виробляти вміння бачити й цінувати красу й самобутність рідної землі;

• викликати в учнів щире прагнення захищати світлі набутки матеріального й духовного життя нації, оберігати й примножувати їх, продовжуючи традиції роду, родини, краю;

• розвивати вміння переказувати, стежити за чіткістю та логічністю відповідей на запитання, висловлювати свої враження від почутого, побаченого;

• формувати в дітей самостійне судження, вчити їх давати об'єктивну характеристику героям, художнім образам і явищам;

• розвивати комунікативно-мовленнєві вміння школярів на уроках літератури рідного краю, практикуючи твори
   малої форми в усному та писемному варіанті (переказ-мініатюра з творчими завданнями, багатоваріантні міні-твори в контексті певної жанрово-стильової манери  письма тощо).

Тема. Симфонія життя Богдана Слющинського.
Мета:
-         знайомство з життям та творчістю Б.В.Слющинського;
-         розвиток креативності учнів, залучення до дослідницької діяльності, до вмілого аналізу поетичних творів;
-         виховання патріотизму, любові до природи рідного краю, високої духовності.
Тип. Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет Б.Слющинського,виставка збірок його віршів,карта України та Далекого Сходу,виставка малюнків учнів до творів поета,диск із записом пісень Б.Слющинського,словник літературознавчих термінів, мультимедійна дошка.
                                   
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Настановчо-мотиваційний етап.
1. Звучить пісня «Материнський образ»
Вступне слово вчителя.
Мене дуже схвилювала ця пісня.
-А що відчули ви,слухаючи її?
-Хто міг би написати цю прекрасну пісню:жінка,чоловік,молода чи літня людина?
2. Учитель знайомить одинадцятикласників з автором пісні,на мультимедійній дошці портрет Б.Слющинського і слова Наталі Харакоз про видатного маріупольця.
Сучасне маріупольське культурне,літературне,наукове життя неможливо собі уявити без імені Богдана Слющинського. Член Національної Спілки письменників України,член Національної Всеукраїнської музичної спілки,член творчого об`єднання композиторів Донеччини… А ще – кандидат соціологічних наук,професор кафедри філософії та соціології Маріупольського державного гуманітарного університету… Композитор,поет,письменник,вчений… Саме цій людині присвячений наш сьогоднішній урок з літератури рідного краю(оголошення теми й мети заняття).
ІІ. Операційно-пізнавальний етап.
1.Уведення учнів у життєвий світ та творчу лабораторію митця.
Учні презентують у групах заздалегідь підготовлені проекти.
І група. Життєвий шлях Б.Слющинського
Слющинський Богдан Васильович народився 1 квітня 1947р. в с. Стрептів Львівської області. У 1949р. батько із сім`єю переїхали до Львова.
Після закінчення середньої школи у 1964р. вступив до Львівського державного музичного училища,яке закінчив із відзнакою. Під час навчання в музичному училищі працював концертмейстером дитячої студії,а також багатьох хорових і танцювальних колективів міста,грав на балалайці в оркестрі народних інструментів.
У 1972році переїхав на роботу на о.Сахалін, де працював викладачем,директором Тимовської дитячої музичної школи. З 1979р.по 1983р. – завідувач відділу культури Тимовського райвиконкому. Працюючи на о. Саалін,Богдан Васильович продовжував здобувати освіту. І у 1980р. закінчив Хабаровський державний інститут культури,факультет «Оркестрове диригування».
ІІ група. Слющинський та Маріуполь
У 1983році Богдан Слющинський повернувся в Україну. У місті Жданові,Донецької області(сьогодні м.Маріуполь) з 1983 по 1985рр. працював заступником директора Палацу культури металургів комбінату ім. Ілліча,з1985 по 1986рр. директором дитячої й вечірньої музичної школи №1,пізніше завідувачем відділу культури Жданівської (Маріупольської)міської ради(1986-2000рр.). З 2000р. – доцентом кафедри музикознавства,заступником завідувача цієї кафедри та заступником факультету Приазовського державного технічного університету. Цього ж року закінчив докторантуру при Міжнародній кадровій Академії,захистив дисертацію й отримав науковий ступінь доктора філософії в галузі соціології. З 2003р.- доцентом кафедри соціально-політичних дисциплін,деканом філологічного факультету,професором кафедри філософії та соціології МДГУ(з 2010р.МДУ),де працює до сьогодні на посаді завідувача кафедри філософії та соціології.
ІІІ група. Творчий доробок поета
Як бачимо з попередніх виступів,діапазон творчості Богдана Васильовича Слющинського багатогранний,інтереси безкінечні… І все-таки є дещо,що робить життя цієї талановитої,небайдужої людини більш значущим,зримим і сприятливим для кожного. Це дещо-поезія,поетичне сприйняття світу,що дано не всім,а лише з неба обдарованим людям. Почавши писати вірші в одинадцятирічнім віці,Богдан Васильович і через багато десятиліть успішно трудиться в літературі. Ним написано і видано сім поетичних збірок!(«Втомлена надія», «Відлуння», «В обіймах часу», «Осінній вітряк», «Витоки», «Подих вітру», «Світанкова роса»).
Поезію Богдана Слющинського відрізняють глибоке знання життя рідного народу, його національних традицій,гуманізм,любов до людей,Батьківщини і природи. Вірші написані рідною українською мовою,емоційні,патріотичні,задушевні,сповнені філософськими роздумами над нашим непростим життям…
2.Активізація резервів учнів з теорії літератури.
1. «Мозковий штурм»:
- Які є роди літератури?
- Що таке лірика?
- Які є жанри ліричних творів?
- Назвати види лірики.
2. Згадати порядок аналізу ліричного твору.
3. Слово вчителя.
Прослухавши проекти учнів,ми вже знаємо про життя та знайомі з його творчим доробком . Тепер час зайнятися аналізом його поезії.
Учням пропонується декілька віршів,наприклад,зі збірки «Світанкова роса».
                                        
4. Проблемне завдання:
- Як з цих віршів видно ставлення поета до рідного краю?
- Які види лірики поєднуються у поезіях Богдана Слющинського?
- Доведіть, що поезія митця багата на тропік
ІІІ. Корекційно-рефлексивний етап.
1.Слово вчителя.
На сьогоднішньому уроці ви переконалися в тому, що в рідному нашому місті живе і працює талановита та прекрасна людина - Богдан Васильович Слющинський. Мені ж пощастило більше ніж вам,бо я раніше не просто дізналася про нього,а й зустрілася з ним особисто. Під час цієї зустрічі я змогла запитати в митця про все,що мене цікавило.
2. Метод «мікрофону».
Яке питання ви б поставили Богдану Васильовичу після нашого сьогоднішнього уроку?
3. Ремарка вчителя.
Я переконана,що багато хто з вас зможе поставити ще й не одне питання,якщо станете студентами нашого МДУ,де на кафедрі соціології чекає на зустріч з вами Богдан Васильович.
ІV. Домашнє завдання.
Виконати тестові завдання за вивченим матеріалом. Вивчити один із віршів напам`ять.
Тестові завдання
1.Б.Слющинський народився
А у Маріуполі                                    Б у с.Стрепетові Львівської області
В у с.Степне Донецької області       Г у Львові
2.Майбутній поет переїхав до Львова у віці
А два                 Б сім            В десять          Г п`ятнадцять років
3.Вищу музичну освіту Слющинський здобув у
А Львові          Б Києві            В Хабаровську           Г Маріуполі
4.У 1972р. поет поїхав на о.Сахалін
А у складі туристів                  Б у пошуках роботи
В у гості до родичів                Г зібрати матеріал для збірки поезій
5.До Маріуполя Слющинський переїхав у
А 1975          Б 1979              В 1981           Г 1983
6.Творчий доробок поета складається із збірок
А трьох      Б п`яти          В семи           Г десяти
7.Вірші «Моя Вкраїна», «Море», «Не вбийте мову» входять до збірки
А «Подих вітру»                         Б «В обіймах часу»
В «Відлуння»                              Г «Світанкова роса»
8.Головною темою поезій Богдана Васильовича є
А любов до друга                     Б любов до рідного краю
В кохання до жінки               Г потяг до творчості
9.Установіть відповідність між роками та подіями
А 1947                                     1 Переїхав до Львова
Б 1949                                    2 Закінчив середню школу
В 1964                                   3 Переїхав до Маріуполя
Г 1966                                   4 Народився поет
Д 1983

А
Б
В
Г
Д
1





2





3





4





10.Установіть відповідність між назвою вірша та видом лірики
А «Не вбийте мову»                            1 патріотична з пейзажною
Б «Моя Вкраїна»                                 2 пейзажна
В «Море»                                             3 патріотична
Г «Не покидайте Україну»

А
Б
В
Г
1




2




3




V. Підбиття підсумків.
На сьогоднішньому уроці ми говорили про літературу рідного краю,зокрема про творчість Б.В.Слющинського.


                              Урок № 2
Тема: Пісенна творчість Богдана Слющинського.
Мета:
-         розкрити глибокий ліризм пісень на слова Б.Слющинського, високу художню майстерність;
-         розвивати у учнів вміння аналізувати лірику, презентувати зібраний матеріал;
-         виховувати священне ставлення до матері, до рідної землі, до особистих почуттів людини.
Тип. Урок закріплення знань , умінь і навичок (презентація проектів).
Обладнання: портрети письменників, композиторів, мультимедійна дошка , виставка збірок поезій та збірка пісень Б.В.Слющинського.
                                      ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація здобутих навичок і вмінь.
1.     Слухання запису попурі авторських творів; « Пісня про рушник» А.Малишка, «Два кольори» Д.Павличка, «Лебеді материнства» В.Симоненка.
2.     Бесіда у формі діалогу.
-         Що спільного в прослуханих піснях?
-         Як часто Б. Слющинський використовував тему про матір у своїй творчості ?
3.     Слово вчителя .
Готуючись до уроку, ви отримали завдання по групах презентувати такі теми  у творчості поета:
-         Тема матір в ліриці Б.Слющинського.
-         Краса рідної природи і любов до рідного краю.
-         Тема кохання в  поезії автора.
Одним із проблемних завдань було знайти поезії Б.Слющинського, які покладені на музику (демонстрація збірки Б.Слющинського «Зоряне небо». Пісні для голосу (у супроводі баяна та фортепіано).
ІІІ. Операційно-пізнавальний етап.
1.     Слухання проектів та одночасний перегляд відео презентації по групах.
      Доповнення,коментарі до почутого.
     Орієнтовні поезії для аналізу:
     І тема – «Материнський образ», «Колискова»
-         2.Активізація резервів учнів з теорії літератури.
«Мозковий штурм»
-         Які художні засоби найчастіше використовують автори поезій?
-         Що таке епітет?
-         Який троп називається порівнянням?
-         Що називається метафорою?
-         Який художній прийом використовує Б.Слющинський у приспівах пісень?
3.Пошуково-дослідницька робота.
Учні по групах відшукують приклади тропів у віршах,проаналізованих раніше. Виписавши їх у зошити,роблять висновки про частотність уживання певних художніх засобів та їх роль у розкритті ідейного змісту поезій.
4.Самоаналіз і самоусвідомлення рівня збагачення власного ментального досвіду.
Слово вчителя.
Немає більшої радості для поета,як почути свою пісню з уст народу. І черпають життєдайну силу своїх поезій наші українські поети саме зі славних традицій нашого народу.
-           Які традиції українців найчастіше озвучуються в пісенних рядках Б.Слющинського?
-           Яким чином ви хотіли б змінити текст поезій або їхню мелодію?
ІV.Корекційно-рефлексивний етап.
Виконання тестових завдань.
1.Теми для своїх поезій автор брав із
А життя                                     Б літописів
В античної літератури            Г фольклору
2.       «Колискову» Б.Слющинський присвятив
А синові                                       Б доньці
В онучці                                     Г онукові
3.       Коника у «Колисковій» поет називає
А тваринкою                            Б звіринкою
В цвіркунчиком                        Г стрибунцем
4.       «…Дотик рук цілющий…» - образ твору
 А «Удвох»                               Б «Колискова»
В «Малюнок кохання»            Г «Материнський образ»
5.       Вислів «…В радості і в горі материнські зорі…» містить у собі
А антитезу                             Б синекдоху
В метафору                           Г гіперболу
6.       У поезії «Осінь» автор змальовує
А пізню осінь                        Б час відльоту птахів
В бабине літо                      Г листопадний час
7.       Цвіт акацій в однойменному вірші називається
А сивиною                            Б снігопадом
В чудо-казкою                    Г весільним вбранням
8.       «Пролісок» належить до
А пейзажно-інтимної лірики             Б пейзажної
В інтимної                                           Г філософської
9.       В уривку
  Намалюй мені ніч,коли падали зорі 
  Намалюй мені ніч,коли квітнуть сади.
  Намалюй мені ніч,щоб у всьому просторі
  Були білі сади,ясні зорі і ти…
      використано
 А епіфору                                    Б анафору
В риторичне питання                Г антитезу
10.  Символом кохання у вірші «Найдорожчі слова» виступають
 А білі ромашки                          Б червоні троянди
В сині волошки                          Г рожеві жоржини
11.  У вірші «Удвох» закохані зустріли в саду
А вірних друзів                         Б співучих птахів
В світанок нового дня           Г свої мрії
12.  У своїх творах Б.Слющинський змалював життя мешканців
А Маріуполя                            Б Львова
В України                              Г Полісся
V. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум «Як збагатив мене поетичний світ Б.Слющинського».
VІ. Підбиття підсумків.
На сьогоднішньому уроці ми говорили про Б.Слющинського як поета-пісняра. Мелодії до його віршів створював як він сам,так і його колеги-композитори. Це дає нам право пишатися тим,що в нашому Маріуполі живе і працює така талановита людина.
Звучить пісня «Малюнок кохання». Слова і музика Богдана Слющинського.


Висновки:
Урок№1 «Симфонія життя Богдана Слющинського» я розробила для проведення власного уроку в 11 класі. Для цього я скористалася збірками його поезій,які були в шкільній бібліотеці, а також домовилася  про особисту зустріч з Богданом Васильовичем. При підготовці до другого уроку я, не вагаючись, вирішила , що продовжу  розповідь про творчість Слющинського. А продовжувати розповідати було про що, бо ця людина мала хист не лише до написання віршів,а й текстів пісень та музики до них.
Готуючись до цих уроків, я сподівалась, що дітям буде цікаво дізнатися про поета не просто який жив та писав у їхньому краї, а з яким вони реально зможуть зустрітися під час навчання в МГУ. Мої сподівання справдилися.   
Пізніше розробки моїх урок надрукували у посібнику «Література рідного краю» до 235-річчя м. Маріуполя. Матеріал може стати в нагоді вчителям-словесникам,краєзнавцям, студентам гуманітарних факультетів МГУ.


Література

1.Лісова М. Мета уроків з літератури рідного краю – поєднати образне мислення з логічним// Сіл.шк.,-2001.-№20-21.
2.Програма для загальноосвітніх  навчальних закладів 10-11 класи . –Українська література:Київ,2010.
3.Слющинський Б. Відлуння:Вірші.-Маріуполь:Підприємство «Газета «Приазовський робочий»,1998.-74с.
4.Слющинский Б. Дыхание ветра:Стихи.- Мариуполь:ЗАО «Газета «Приазовский рабочий»,2005.-93с.

5.Слющинський Б. Світанкова роса[Текст]:вірші/Б.В.Слющинський.- Маріуполь:Вид-во «Рената»,2010.-92с.

Комментариев нет:

Отправить комментарий